Startseite » Panorama » AKP‘ nin Avrupa’daki mektubu

AKP‘ nin Avrupa’daki mektubu

AHMET DAVUTOGLUAKP´nin Avrupa’daki seçim mektubu: AKP oy istemek için Avrupa’daki seçmenlerin ev adreslerine Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun imzasıyla mektuplar gönderdi. Mühürsüz ve pulsuz mektupta, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik vaatler yer alıyor

Mektup Almanya’nın ardından Hollanda’da da çok sayıda Türkiyeli seçmene ulaştı. Bu durum bazi seçmenlerde tepki ve soru işaretleri yarattı. Bir çok Türk, Facebook üzerinden mektubun fotoğrafını paylaşarak, adresine nasıl ulaşıldığı sorusunu gündeme getirdi.

„Sevgili Kardeşim“ şeklinde başlanan ve sonunda Başbakan Davutoğlu imzası bulunuyor ve şu vaatler sıralanıyor:

  • THY (Türk Hava Yolları) biletlerinde %20 indirim
  • Avrupa’dan getirilen araçların kalış sürelerinin uzatılması
  • Bedelli askerliğin düşürülmesi
  • Talebelere burs
  • Dünyanın en pahalılarından olan pasaport harçlarının düşürülmesi

Adres bilgilerini kim verdi?

Merkezi Frankfurt da bulunan Almanya Türk Federasyon Genel Sekreteri Fatih Oğuz bu konu hakkıinda bunları dedi: „Yasaların koruma altına aldığı kişisel bilgilerin ulu orta ‚ulaşılabilinir‘ ve ‚kullanılabilinir‘ konumda olması; yasaların geçerli sayılmadığı, ciddi bir sorumsuzluğu ve siyasi istismarı ortaya çıkarmaktadır“.

Almanya’da veri güvenlik kurumunu (BSI Datenschutz/Bonn) ifadesi:

BSI bilgilerinin siyasi partilere verilmediğini belirtti. Bu mektup olayının Türkiye’yenin veri koruma yasası ile ilgili bir konu. Yani Alman yasalarından hareket etmenin bir anlamı yok. Yurt dışı seçmen kütüğü bilgileri YSK tarafından veriliyor.Bu durumda YSK seçime giren bütün partilere bilgileri zaten veriyor.

Bisherige Kommentare - und was denkst Du?

Kommentare

Hinterlasse einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht.Benötigte Felder sind markiert *

*